Сейфові замки

Сейфовые замки

6 квітня 2023 р.

Основне призначення сейфа – забезпечити збереження цінних речей та документів, обмеживши доступ до них сторонніх осіб. Одним з головних елементів конструкції, що забезпечують надійність та безпеку сейфа, є замок. Від його виду та характеристик, а також кількості встановлених замків залежить опір сховища злому. Щоб вибрати надійний сейф, потрібно розбиратися у видах та особливостях замків. У цій статті ми розповімо, які замки для сейфа використовуються в сучасних моделях.

Види сейфових замків: принцип роботи, плюси та мінуси

Замки, якими оснащуються сейфи, можуть виступати як основний механізм замикання дверей або як блокатор ригельної системи. У сучасних сейфах використовуються замки наступних видів:

  • ключові, із сувальдними та циліндровим механізмом. Циліндрові замки мають менший ступінь захисту, тому встановлюються лише на дверцятах трейзера;
  • кодові – механічні та електронні;
  • біометричні замки.

Ми зупинимося докладніше лише на замках, які використовуються для замикання сейфових дверей.

Ключовий замок сейфовий із сувальдним механізмом

Сувальдний ключовий замок – класичний варіант замикання офісних та збройових сейфів. Його секретна частина є набором пластин (сувальд), які мають фігурні вирізи і з'єднані з ригелями за допомогою хвостовика.

Принцип роботи сейфового замку сувальдного типу досить простий: при повороті ключа виступи на його борідках чіпляються за пази сувальд і зміщують їх у потрібне положення. Сувальди впливають на хвостовик, який висуває чи засуває ригелі.

До переваг сувальдного сейфового замку можна віднести:

  • найменшу вартість (порівняно з іншими замками);
  • достатній рівень надійності;
  • високий рівень захисту від силового злому;
  • невибагливість до умов експлуатації;
  • простоту та зручність у користуванні;
  • відсутність потреби у джерелі електроживлення.

Істотним недоліком такого замку є велика замкова свердловина, через яку можна спробувати відкрити сейф відмичкою, а також необхідність зберігати ключ у надійному місці, щоб забезпечити його збереження та не допустити попадання в чужі руки.

Кодовий механічний замок сейфового типу

замок на сейф

Такі замки встановлюють на взломостійких, вогнестійких та вогнезлоиостійких сейфах для будинку. Кодовий механічний замок має один або кілька дисків, що утворюють ручку-лімб з нанесеними на неї цифрами і шкалою. Механізм замку складається із системи важелів, пов'язаних з лімбом за допомогою вирізів та виступів.

При повороті дисків у правильному напрямку потрібна кількість разів, як це передбачено кодуванням, замикаюча система починає рухатися. Зазвичай використовується кодова комбінація із 6 цифр – 3 двоцифрових чисел.

Механічний кодовий замок на сейф буває:

  • програмованим, з можливістю зміни коду;
  • непрограмованим – у ньому використовується заводський код, який неможливо змінити самостійно.

Головні переваги такого замку:

  • вища надійність, ніж у ключового аналога;
  • оптимальне співвідношення ціни та якості;
  • відсутність необхідності використання фізичного ключа;
  • незалежність від електрики.

Водночас, механічний кодовий замок сейфа вимагає запам'ятовування пар цифр та схеми відкривання. На його відкриття витрачається певний час, що створює незручності, якщо сейф доводиться відкривати часто, як це буває в офісах.

Кодовий електронний замок

замок сейфовий

Електронні кодові замки – найбільш зручний варіант замикання дверей. Вони використовуються у взломостійких, вогнестійких та вогневзломостійких сейфах різного призначення.

Пристрій сейфового замку цього виду складніший, ніж у кодової механіки, адже, крім механізму замикання, він має й електронну частину, що збільшує вартість замку.

Щоб відкрити та закрити сейф з електронним кодовим замком, достатньо набрати на клавіатурі запрограмовану послідовність із 6-8 цифр, літер та інших символів. При правильному наборі електроніка подасть імпульс виконавчий механізм. Такий замок швидко відкривається, а при забутті коду його можна відкрити майстер-ключом, або ввівши додатковий код, якщо замок оснащений функцією Master Lock.

Головні переваги кодових електронних замків для сейфа:

  • високий рівень надійності завдяки різноманіттю кодових комбінацій;
  • можливість змінювати код необмежену кількість разів і встановлювати додаткові коди користувача;
  • простота та зручність в експлуатації;
  • наявність блокування під час набору неправильного коду.

До недоліків можна віднести чутливість до умов експлуатації (приміщення має бути опалюваним, а вологість не більше 80%) та необхідність змінювати батарейки.

Біометричний замок у сейф

Найбільший рівень захисту від несанкціонованого доступу забезпечує біометричний замок. Він спрацьовує лише після ідентифікації власника шляхом зчитування його унікальних параметрів (сітківки ока, папілярних візерунків пальця чи долоні). Для цього у конструкції замку є спеціальний сенсор. Сейфи з таким замком можуть відкриватися і введенням коду, завдяки наявності функції Master Lock. Вона передбачена у разі пошкодження шкіри пальця власника.

Біометричні замки сейфового типу відрізняються:

  • максимальним рівнем надійності;
  • простотою та зручністю у користуванні;
  • швидким доступом до вмісту сейфа;
  • високою функціональністю, можливістю вносити в пам'ять кілька елементів біоідентифікації, зокрема для різних користувачів.

До мінусів замків цього виду слід віднести високу вартість та залежність від умов експлуатації: температури, вологості та запиленості повітря.

Класи секретності замків для сейфа

За здатністю протистояти кримінальному розтині та стійкості до злому механічним та електромеханічним інструментом сейфові замки можна розділити на 4 класи:

  • клас А (1): опір злому 30 ум. од. та кількість комбінацій (для кодових замків) 80000-100000. Такі замки встановлюються в сейфах 0-ІІ класу зламостійкості;
  • клас В (2) відрізняється опором 60 ум. од. при 100 000-1 000 000 комбінацій коду – ці замки використовуються у зломостійких сейфах III-V класу, у тому числі банківських;
  • клас З (3), з опором 120 ум. од. та комбінаторикою 1-3 млн. комбінацій – рекомендуються європейськими нормами EN для сейфів VI-X класу опору злому;
  • клас D із стійкістю до дії електромагнітних полів, опором 620 ум. од. та числом комбінацій понад 3 млн.

Комбінування замків для сейфів

Для підвищення надійності сейф може комплектуватись не одним, а двома замками. Найчастіше використовуються такі комбінації із замків:

Вибрати сейф із одним замком або комбінований варіант захисту – вирішувати тільки Вам.

Сподіваємося, що знання видів сейфових замків, принципу їх роботи, переваг та недоліків допоможе зробити правильний вибір. Якщо у Вас залишаються сумніви та запитання — звертайтесь до спеціалістів компанії «ДІК» за телефонами, вказаними на сайті!

Автор статті:

Менеджер НВПП ДІК Дубок Павло

Список використаної літератури:

  1. Сейфы, сейфовые замки, двери / Ю. И. Куликов. - Киев: Феникс, 2013.
  2. Сейфы и сейфовые замки: устройство, монтаж, эксплуатация / С. В. Халимончук, Ю. И. Куликов. - Харьков: Фолио, 2010.
  3. Сейфы, сейфовые замки, двери: справочник / Ю. И. Куликов. - Харьков: ОДМ, 2007.
  4. Сейфовые замки и сейфы / А. А. Соколов, Ю. И. Куликов. - Харьков: Право, 2005.
Порівняння (0)